Jak przebiega dezynsekcja drewna – iniekcja ciśnieniowa
Metodą, która umożliwia dezynsekcję zainfekowanego drewna bez uszkodzenia jego struktury jest iniekcja ciśnieniowa. Zabieg ten jednocześnie usuwa szkodniki i impregnuje drewno od środka, dzięki czemu jest ono zabezpieczone przez dłuższy czas przed owadami. Po wstępnej ocenie stanu drewna i podjęciu decyzji, iż dany element konstrukcji budowlanej warto ratować, zostają wywiercone w drewnie otwory przez które zostaną wprowadzone do środka płynne insektycydy. Ociosywanie nie jest konieczne. Istotne, aby otwory miały średnicę od 8 do 10 mm, gdy są one grubsze mogą obniżać wytrzymałości danego elementu. Otwory należy rozmieścić w kilku szeregach w kierunku podłużnej osi belki. Odległości między poszczególnymi szeregami otworów nie mogą być większe niż 4 cm. Odstępy między otworami w jednym szeregu powinny wynosić do 30 cm, a otwory w poszczególnych szeregach muszą być tak umiejscowione, aby na jedną linię w kierunku poprzecznym belki przypadał dokładnie jeden otwór.
Odległość między brzegami belki, a zewnętrznymi szeregami otworów nie powinna wynosić więcej niż 2,5 cm, gdyż preparat z łatwością rozchodzi się w kierunku równoległym, a dość trudno w kierunku prostopadłym do włókien. Głębokość otworów zależy od grubości belki. Z zasady, wiercenie powinno być tak głębokie, aby dno otworu było oddalone o 2 cm od przeciwległej strony belki. Gdy elementy są ułożone poziomo otwory należy wywiercić prostopadle do podłużnej osi belki. W przypadku słupów, belek ścian itp. wiercenie ma miejsce skośnie ku dołowi.
W tak przygotowane otwory zostaje wtłoczony pod ciśnieniem 5-7 atmosfer płynny impregnat. Wybór impregnatu jest uzależniony od wilgotności drewna oraz możliwości zastosowania danego preparatu w określonych okolicznościach.
Ze względów bezpieczeństwa na czas dezynsekcji wszystkie osoby przebywające w objętych pracami pomieszczeniach muszą je opuścić, wyprowadza się także zwierzęta.
Dezynsekcja drewna metodą iniekcji ciśnieniowej jest najczęściej stosowana do usuwania szkodników z belek, krokwi oraz części więźby dachowej.
Zalety iniekcji ciśnieniowej
Zwalczanie szkodników metodą iniekcji ciśnieniowej jest skuteczne i nie jest zbytnio uciążliwe. Warto wiedzieć, iż tak jak wspominaliśmy na początku, metoda ta nie tylko przyczynia się do zabicia owadów przebywających w drewnie, lecz również zabezpiecza je przed przyszłymi atakami ze strony szkodników, w tym chroni przed grzybami i pleśnią. Dezynsekcja drewna metodą iniekcji ciśnieniowej nie zmienia właściwości fizykochemicznych drewna, oznacza to, iż nie uszkadza i nie osłabia jego struktury.